Nasze cenione rzeczy nagminnego użytku

Kim stalibyśmy się bez rzeczy. Otaczają nas one i tworzą świat, w jakim żyjemy. Zapewne nie do końca się o nie troszczymy, traktując je niczym mniejsze nieszczęście albo tytułując je określeniem „złośliwości rzeczy martwych” (podczas, gdy nie działają).

Wiemy jednakże, że nie da się bez nich za dużo zdziałać, iż od zawsze przedstawiają uzupełnienie nas samych, wzbogacając nas jednocześnie jako gatunek ludzki.

Kobieta siedząca na tarasie

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

Kim stałby się pierwotny człek bez krzemienia albo bez nieskomplikowanych rzeczy, które pomagały mu w codziennej pracy? Kim stałby się, gdyby nie mógł ściskać w ręku narzędzia, jakim płoszyłdzikie zwierzęta. Kim stalibyśmy się, gdyby nie łodzie, samoloty i auta, gdyby nie wynaleziono koła. Przedmioty są konieczne, są tak istotne w historii naszych dziejów, jak ich stwórcy. Każdy zna żarówkę czy żelazko, lecz nie pamięta, kto je wymyślił. Zanika twórca, narzędzie pozostaje i staje się czymś normalnym, niezbędnym, czymś bez czego niełatwo wyobrazić sobie życia.

Weźmy przykładowo takiego fotografa. Może być niebywale uzdolniony, może mieć

Funkcjonalne pojemniki na żywność

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com

niesamowity dar do robienia perfekcyjnych fotografii, ale istotnie, gdyby nie aparat fotograficzny, jakim wykonuje własne foty jego wizje zostałyby tylko w umyśle. Identycznie jak literat, który ma pomysł na powieść, lecz nie posiada kartki kartki wielkanocne religijne ręcznie robione i pisaka, żeby przenieść te wizje na papier. Kim byłby fotograf bez niezbędnych rzeczy w jego pracy, bez parasola fotograficznego, bez statywów oświetleniowych (profesjonalny statyw oświetleniowy dla fotografa), bez sprzętu studyjnego jak reflektory, ekrany czy namioty bezcieniowe bez sprzętu studyjnego w postaci softboksów? Więcej o reflektorach i softboksach przeczytasz w tym miejscu: softboxy – sprzęt studyjny.

Odpowiedź jest prosta: byłby niespełniony, gdyż nie mógłby przenieść własnych wizji na czytelny nośnik, który każdy z nas może zobaczyć. Nie potrafiłby się pochwalić fotografią, musiałby to wszystko opisywać, ale i tak inni mogliby nie zrozumieć jego wizji.

To niewątpliwie niesamowicie użyteczna tematyka, więc jeżeli masz ochotę ją poznać bardziej, to kliknij tutaj, a więcej znajdziesz w tekście.

W dzisiejszych czasach zaś, w dobie cudownych programów graficznych fotograf może tworzyć jeszcze bardziej kreatywnie. Jest w stanie poprawić zdjęcie, dodać do niego elementy, rozjaśnić, podkoloryzować intensywność kolorów, i tak dalej. Dzięki takim programom jego wizja i realizacja wybiega jeszcze dalej zbliżając się do perfekcji. Bez wynalezienia rzeczy, bez coraz to świeżych, coraz lepszych narzędzi nigdy byśmy tego nie osiągnęli.