Czym trudni się audytor? Jakie powinny być kompetencje, a jakiego rodzaju obowiązki?

Audytor wewnętrzny to główne stanowisko z działu audytu wewnętrznego. Jego obowiązki polegają na uczestnictwie w projektach audytorskich jak i robieniu prac, jakie są założone w planie audytu. Zatrudnienie w takim dziale wymaga pojęcia najważniejszych celów organizacji, sfery ryzyka biznesowego, finansowego oraz operacyjnego, w jakim obraca się taka firma.

To też potrzeba zrozumienia różnych zewnętrznych regulacji, a także różnych potrzeb reprezentowanych przez akcjonariuszy, spółkę jak i osoby zatrudnione w firmie.

Ścieżkę kariery w audycie, na przykład jako audytor iso można zrealizować, jeśli rozpoczniemy ją w jednym z tych miejsc. Może to być firma audytorska, sektor audytu wewnętrznego czy też inny dział w przedsiębiorstwie. Audytor wewnętrzny to ważny samodzielny specjalista na rynku pracy. Dobrze jest zaś,

kontrola jakości

Autor: Farther Along
Źródło: http://www.flickr.com

gdy posiada przynajmniej 2-3 lata przepracowane w zawodzie, poznał i rozumie procesy biznesowe, zapoznał się z metodologią przeprowadzania audytu, jak również ma kwalifikacje zawodowe lub właśnie je uzyskuje. Od audytora wewnętrznego oczekuje się dokładności, wykonywanie zadań w terminie, a czasem i przygotowania do częstych podróży służbowych, także zagranicznych.

Co ciekawe, w zależności od branży każdy audytor (oferta) posiada dodatkowe kompetencje, przykładowo wspomniany wcześniej audytor do spraw iso musi zwraca uwagę na ghp, czyli dobre praktyki higieniczne. Jak audytor (sprawdź ofertę) wewnętrzny posiada różne interesujące umiejętności, jak umiejętność zarządzania zespołem jak i wiedzę merytoryczna, to istnieje szansa, iż szybko dostanie awans, przykładowo na etacie managera od spraw audytu wewnętrznego. Kolejne możliwości pokierowania ścieżką kariery to specjalista albo kierownik w jednym z działów operacyjnych.

Audytor wewnętrzny jest w stanie znaleźć pracę w charakterze kontrolera finansowego w mniejszej firmie, a nawet jako specjalista do kwestii kontrolingu w większym przedsiębiorstwie. Z pewnością zrealizowanie ścieżki kariery umożliwia zrobienie któregoś ze znanych certyfikatów, na przykład ACCA albo CIMA. To na pewno może ułatwić wspinaczkę po następnych szczeblach kariery. To daje gwarancję zadowolenia i rzecz jasna zdecydowanie wyższe pieniądze. Może warto więc zainteresować się takim przyszłościowym zawodem.