Eco jest w modzie

W trakcie projektowania domu trzeba rozważyć metodę jaką będziemy usuwać ścieki i zanieczyszczenia z gospodarstwa . Jeśli mamy możliwość podłączenia się do miejskiego systemu kanalizacji, z pewnością nie musimy martwić się o tego typu sprawy, jednak najczęściej budujemy się na działkach, które wymagają dodatkowego uzbrojenia.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Powszechnie stosowaną metodą odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego jest szambo, czyli zabudowany zbiornik, który wkopuje się w ziemię. Aktualnie na w branży budowlanej działa wiele firm, które oferują montaż samodzielnego szamba. Jednakże taka opcja jest dość uciążliwa, ponieważ wymaga regularnego oczyszczania zbiornika. Naturalnie Im więcej osób mieszka w domu, tym częściej trzeba szambo opróżniać. Budowa i projekt klasycznego szamba (http://ajpszamba.pl/) nie są specjalnie drogie, dlatego zazwyczaj wybieramy podobny zakup.

Trzeba jednak rozważyć kilka innych możliwości i wybrać bardziej przyjazną dla środowiska opcję. Wszakże jeśli chcemy żyć w duchu ekologii najlepiej zacząć od własnego domu. Należy też wiedzieć, że ekologiczne metody oczyszczania ścieków, w dłuższej perspektywie czasu, mogą też przynieść większe oszczędności, ponieważ ich koszty eksploatacji są niższe. Jeśli mamy więc możliwość powinniśmy zbudować ekologiczną oczyszczalnię ścieków (link do strony). Tego typu oczyszczalnie są bardzo popularne na zachodzie, głównie ze względu na wygodę.

Jednakże nie każda działka budowlana nadaje się do tego, by zbudować taką oczyszczalnię. Barierą może być złe ukształtowanie terenu. Wówczas warto znaleźć lepsze rozwiązanie, a konkretnie szambo (www.ajpszamba.pl/oferta) ekologiczne. Jeśli w domu mieszka niewiele osób, to również przemawia za tym, by wdrożyć takie właśnie rozwiązanie. Pamiętajmy, że tego rodzaju szambo ma dużo pozytywów.

Przede wszystkim jest ekologiczne. Dzięki nowoczesnym filtrom do otoczenia nie uwalniają się żadne trujące opary. Jest to również bardzo dobra inwestycja, której koszt zwraca się średnio po 2 latach (przykładowe urządzenia). Szambo można zastosować bez względu na ukształtowanie działki budowlanej, stąd też powszechność tego typu rozwiązania.