Jakiego rodzaju metody wykorzystać, ażeby nasz dom był jak najbardziej ekologiczny? O jakich kwestiach należy pamiętać?

Ekologia jest coraz bardziej ważna, szczególnie, że każdy z nas w pewien sposób wpływa na niszczenie przyrody. Dlatego też ekologiczny styl życia to już konieczność dla zatrzymania degradacji naszej planety ziemi i ochrony naturalnego środowiska. Zanieczyszczenia atmosfery przez choćby wykorzystywanie materiałów opałowych nieodnawialnych powadzą do zwiększania się dziury ozonowej i wzrostu efektu cieplarnianego.

szambo

Autor: Kai Hendry
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie dużą wagę przykłada się do stawiania ekologicznych domów. Faktycznie nie jest to pewien nowy trend, lecz w Polsce dopiero zaczyna się upowszechniać.

Istnieje teraz niezła witryna (https://www.happytree.com.pl/), która zawiera ważne informacje na omawiany temat, zatem nie czekaj tylko przeczytaj ją dokładnie.

Technologia budowy domów ekologicznych nie odnosi się do tego, by były one stworzone z biodegradowalnych elementów oraz były porośnięte roślinami. Tego rodzaju to najzwyczajniej budynek, jaki oszczędza energię elektryczną, stosując przy tym odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna, wiatrowa a także wodna. Robi to przy pomocy różnych urządzeń, typu solary – kliknij w link.

Dom ekologiczny jest budynkiem, w jakim domownicy zdają sobie sprawę, że muszą zmieniać swoje standardowe nawyki, by przyczyniać się w każdy dzień do ochrony środowiska naturalnego. Musimy zmienić żarówki na energooszczędne, zakręcać wodę podczas mycia zębów lub zdecydować się na prysznic zamiast długich kąpieli w pełniej wannie wody. Najczęściej dom ekologiczny powinien zyskiwać min. trzydzieści pięć procent energii ze źródeł odnawialnych. W takim domu bez trudności jesteśmy w stanie zamontować kolektory słoneczne na dachu albo wykorzystać pompę ciepła do pozyskiwania energii cieplnej z gruntu. Już nawet zastąpienie dawnych pieców, czyli tych w jakich pali się węgle, miałem lub drewnem, najbardziej nowoczesną instalacją grzewczą na biopaliwo zmaksymalizuje jakość naszego ekologicznego domu.

Jest wiele pozostałych kwestii, które mogą poprawić jakość naszego ekologicznego domu, jak szambo, lecz nie jedynie, ponieważ temat jest naprawdę obszerny – idź na stronę. Najlepiej wymienić podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować. Na początek powinniśmy segregować odpady na plastiki, szkło, papier i inne odpady mieszane. Oszczędzajmy energię elektryczną poprzez montaż energooszczędnych żarówek, także oszczędzajmy wodę, a to się uda dzięki zamontowaniu na kranach bezdotykowych wyłączników. Koniecznie zadbajmy o oszczędność, czyli wymieńmy wiekowe sprzęty AGD na nowe, najlepiej w klasie energetycznej A+ albo A++.