Przyjście na świat brzdąca to przepiękny moment i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał cały rok.
Niejedna matka powie, że pierwszy rok dziecka bywa kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi tylko o karmienie czy pilnowanie, ale o tworzenie się silnej więzi, która będzie mogła mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już jedynie o swym skarbie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego berbecia.

Jeżeli zaintrygowała Cię ta sprawa, koniecznie sprawdź link programy fakturowanie a poznasz znacznie większą ilość danych, które bez wątpienia wywołają u Ciebie śliczny uśmiech.

Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie powinna być również niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto w obecnych czasach zarabia najniższą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez problemu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy również liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.