Życie zazwyczaj nie jest usłane różami i nasze relacje z szefem mogą nas doprowadzać do białej gorączki

Niestety czasami jest tak, że nie możemy wytrzymać w pracy. Przyczyn jest niestety kilka.
Są tacy, którzy posiadają pracę marzeń. Po prostu wszystko im pasuje: dojazd, kierownik, godziny pracy, współpracownicy, obowiązki oraz nawet wynagrodzenie.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu ludzi jest pewnie niewiele, ponieważ cuda nie zdarzają się codziennie.

Bardzo nam przyjemnie, że poświęciłeś swój czas, aby przejrzeć ten wpis. Jeśli czujesz chęć na więcej, to kliknij link biuro notarialne wrocław i przejdź do kolejnej witryny.

Wiele jest jednak ludzi, którzy mówią, że mankamenty ich pracy są mało denerwujące, że mogą sobie z tym wszystkim jakoś poradzić. Czasami niestety sytuacja staje się tak bardzo toksyczna, że trzeba pomyśleć o odwrocie. Korzystnym rozwiązaniem będzie wtedy szukanie nowej pracy. Gdy w końcu ją znajdziemy, to w obecnym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono trwać nawet do trzech miesięcy (zależnie od tego, ile lat tam pracowaliśmy). Jednakże mamy możliwość, by zasugerować kierownikowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie to świetne wyjście dla ludzi, którym zależy na czasie albo dla tych, którzy nie są w stanie już wytrzymać siedzenia w znienawidzonym miejscu. Dobrze będzie zaproponować szefowi jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on z nią zgodzić. Powinniśmy jednak dążyć do ugody. Możemy przykładowo zaoferować, że w czasie, kiedy będziemy jeszcze obecni w firmie, wyszkolimy nową osobę na nasze miejsce. Powinniśmy wtedy również zużyć cały zaległy urlop.

Istotne wydaje się być to, aby być świadomym tego, że takiego rodzaju porozumienie należy zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w żadnym wypadku nie mają mocy prawnej.