Elektroniczny złom – w jaki sposób się go pozbyć zgodnie z prawem?

Mało w jakiej sferze życia postęp jest tak szybki, jak w przypadku urządzeń elektronicznych.
Już kilka lat temu mówiło się, iż gdy nabywasz nowy laptop i wychodzisz z nim ze sklepu to on jest już przestarzały.

utylizacja sprzętu elektronicznego wrocław

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com

I coś w tym musi być, bo nieomalże zawsze już kilka tygodni potem możesz za analogiczną cenę otrzymać coś o wiele lepszego. Oprzyrządowanie zmieniamy względnie często. Lecz co dzieje się ze zużytym?
zwierzęta

Autor: Hortico
Źródło: http://przydomoweogrody.pl
Tak zwane elektrośmieci są niebezpieczne dla naszego otoczenia. Wypływające z zepsutego sprzętu toksyczne substancje łatwo przenikają do ziemi, wody oraz powietrza. W szczególności niebezpieczne są następujące związki, które znaleźć można na przykład w komputerach: azbest, rtęć. Dlatego właśnie jak mówi regulacja o odpadach, odpadki sprzętu elektronicznego powinny być traktowane przez fabrykantów jako odpady groźne i zgodnie z obowiązującym prawem zbierane w selektywny sposób i poddawane procesowi odzysku. Każdy sklep ma zobowiązanie bezpłatnego odbierania zniszczonego sprzętu. Zatem gdy nabywamy nowego notebooka, to możemy nieodpłatnie oddać w sklepie starego.

Zajrzyj na naszą witrynę – w niej czeka na Ciebie kompleksowy tekst (http://termofol.pl/folia-grzewcza/) interesującego działu. Opracowaliśmy go dla Ciebie z przyjemnością.

Jednakże obowiązuje zasada „jeden za jeden”, zatem sklep nie odbierze nam przy tej okazji lodówki. Co więc uczynić ze zużytym komputerem, kiedy nie chcemy w ogóle kupować nowego (bo mamy już laptopa i nie jest nam konieczny)? Utylizacja sprzętu elektronicznego Wrocław jest obowiązkiem każdej gminy.

W każdej gminie musi znajdować się minimum jeden punkt gromadzenia zużytego sprzętu. Teoretycznie zadaniem gmin jest także informowanie o takich punktach na stronie www, jednak w praktyce nie zawsze można tam takie informacje znaleźć.