Jak najlepiej rozwiązać podczas budowy swojego domu sprawy związane ze ściekami i śmieciami.

Budowa swojego wymarzonego domu wiąże się z kilkoma obowiązkami, o których nie można zapomnieć, a jednym z nich jest sprawa ścieków i zanieczyszczeń. Najnowsze zmiany w przepisach wymuszają coraz bardziej, aby odpady były segregowane w odpowiedni sposób, przez co jest możliwość odzyskania dużej części surowców i ponownego ich przetworzenia. Z tego też powodu już w domach i mieszkaniach powstał obowiązek odpowiedniego rozdzielania produkowanych odpadów i wkładanie ich do odpowiednich pojemników. Właściciele, jacy nie będą tego respektować ponoszą dużo większe koszty wywozu, niż w przypadku segregowania. Dlatego też przykładowo projektując kuchnię pamiętać należy o tym, że nie wystarczy tylko zapewnienie miejsca na pojedynczy kosz, lecz że znaleźć się w niej powinny pojemniki na odpady segregowane. Na szczęście obecnie nie powinno być żadnego problemu z ich kupnem, ponieważ sklepy oferujące wyposażenie wnętrz są ich pełne. Wybór odpowiedniego pojemnika w dużej mierze zależny będzie od tego, w jaki sposób wykonana ma być segregacja. To uzależnione jest póki co od lokalnych przepisów, najczęściej śmieci segreguje się na szkło, odpadki organiczne i suche, i każdy z tych rodzajów powinien być wyrzucany do innego pojemnika.

fotos - środowisko

Autor: EDUSPACES – przestrzenie edukacji XXI wieku
Źródło: http://www.flickr.com
środowisko - perspektywa

Autor: MEDIA WNET
Źródło: http://www.flickr.com

Następną rzeczą będzie zapewnienie w jakiś sposób odprowadzania ścieków. Czasy, gdy w bezkarny sposób je można było wylewać za dom minęły już bezpowrotnie, i za takie działania grożą poważne kary. Jeśli w okolicy, w której się buduje dom jest przeprowadzona kanalizacja kanalizacji – w serwisie, to najlepszą opcją będzie podłączenie się do niej. Wprawdzie może się to wiązać z dość wysokimi wydatkami, lecz potem poza płaceniem rachunków w zasadzie nic nie trzeba robić. Jeżeli kanalizacji nie ma, to pozostają dwie możliwości, czyli oczyszczalnia lub szambo – . Oba będą miały swoje wady i zalety, dużo będzie również zależeć od tego, jakie panują warunki na działce. W przypadku budowy oczyszczalni konieczne będzie zapewnienie odpowiednich odległości od budynków, a także gleba, która pozwala na jej działanie, więc nie na każdej działce będzie szansa na jej postawienie. Z kolei plusem oczyszczalni będzie nieduża ilość rozmaitych działań serwisowych, lecz koszt inwestycji jest wysoki. Następną możliwością będą szamba szczelne. Jeżeli chodzi o nie, to buduje się je dość szybko i tanio, jednak dalsze używanie jest dość uciążliwe.

Szamba posiadają pewną wielkość, więc trzeba je regularnie opróżniać, zależnie od wielkości nawet raz na miesiąc. Pamiętanie o tym jest bardzo ważne, a poza tym opłaty za wywóz także do najmniejszych nie należą – pełna oferta.