Co zrobić ze niesprawnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

Niekiedy zdarza się, iż nie mamy pomysłu co zrobić z popsutą pralką, odkurzaczem, który odmówił posłuszeństwa czy zużytymi bateriami od pilota lub telefonu – z powodu braku odpowiedniej wiedzy lądują na śmietniku, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla otaczającego nas środowiska naturalnego. Co zrobić, by nie tylko troszczyć się o otaczającą nas przyrodę, ale również pozbyć się niechcianych rzeczy?

zużyte sprzęty małego AGD

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to prawdziwa zmora – w wielu przypadkach szkodzi on środowisku i nie mamy pomysłu, gdzie go możemy oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdej miejscowości znajdują się punkty zbiórki tego rodzaju sprzętu. W takim miejscu niebezpieczne odpady są poddawane procesowi recyklingu, który pozwala odzyskać tworzywo do produkcji nowego sprzętu – Utylinia.pl. Skoro o nowym mowa, to w wielu sklepach z elektroniką można oddać zużyty sprzęt, przy okazji kupna nowego. Niekiedy punkty napraw tego typu sprzętu także oferują możliwość nieodpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego urządzenia, w zamian za np. możliwość rozbiórki go na części. Punkty złomu – te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – są doskonałym świetnym miejscem do pozostawienia zepsutego sprzętu AGD i elektroniki.

Sprzęt w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Czemu powinniśmy o tym wiedzieć? O szkodliwym wpływie tak zwanych elektrośmieci uczą się już dzieci w szkole, pokazując na jak ogromne i nieodwracalne szkody możemy narazić przyrodę, postępując niewłaściwie. Pokazuje to także jak wielki jest to problem. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd bądź baterie. W wielu z nich podstawą budulca jest rtęć, brom lub ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie warto zatem świadomie wprowadzać ich do naturalnego otoczenia – zobacz kompletną propozycję pod adresem. Nowoczesna technika daje możliwość ich bezpiecznego recyklingu, bez szkody dla otoczenia, ale pod warunkiem, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi we właściwe miejsce. Nie możemy utylizować go samodzielnie, gdyż wiele zawartych w nim związków jest nie tylko szkodliwych dla środowiska, ale także dla nas samych. Przetwarzanie takich odpadów może skończyć się sporym uszczerbkiem dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, iż wszelkie opakowania plaster miodu zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny muszą zawierać adnotację od producenta, co należy zrobić po zakończeniu ich żywotności. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie najlepszego rozwiązania i bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla nas samych, jak i natury.