Segregowanie śmieci, czyli w jakie pojemniki wrzucać nieczystości, by dbać o środowisko

Segregowanie śmieci jest aktualnie coraz bardziej powszechne w większości domach. Ludzie chcą dbać o środowisko naturalne, zatem szczegółowiej interesują się zagadnieniem i kupują specjalne zbiorniki na nieczystości, które są pomocne w niniejszym zadaniu. Czasem jednak niezupełnie wiemy, do jakiego pojemnika wkładać papier, a do jakiego szkło. Z tego względu na początku trzeba zaznajomić się z rodzajem i kolorem poszczególnych pojemników, a dopiero później zacząć segregację.

segregacja śmieci

Autor: Adele Prince
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsze pojemniki plastikowe na pozostałości mają kolor czerwony. Wyrzucamy do nich odpady suche, a więc różnego typu kartony, tektury oraz puszki czy zgniecione butelki. Butelki oraz puszki za każdym razem należy zgniatać, by zajmowały mniej miejsca. W innym przypadku pojemniki muszą być bardzo często opróżniane, a nie wiemy, jaką umowę zawarła nasza spółdzielnia mieszkaniowa z najbliższym śmietniskiem – tutaj. Lepiej, żeby niepotrzebnie nie tworzyć bałaganu i po wypiciu napoju zwyczajnie zgnieść butelkę. Do czerwonych pojemników trafiają także wyroby z drewna oraz płyty CD, które się porysowały bądź z innych powodów już ich nie potrzebujemy. Drugi kolor pojemników to zbiorniki zielone, służące do wyrzucania szkła – lecz bez nakrętek oraz korków. Powinny się tutaj znaleźć m.in. szklane opakowania z tektury po kosmetykach lub butelki po sokach. Ostatni typ to czarne zbiorniki na odpadki. W to miejsce trafiają odpady zmieszane, a więc takie, których nie można posegregować, w tym resztki kuchenne czy brudne pieluchy naszej pociechy. Do nadmienionych pojemników trzeba również rzucać tłuczone szkło, zabawki lub brudne papiery. W innych pojemnikach odpady tego typu nie powinny się znaleźć.

śmieciarka

Autor: Jason Lawrence
Źródło: http://www.flickr.com
Takie same pojemniki powinniśmy znaleźć w osiedlowym śmietniku. Nie zapominajmy, aby wyrzucać śmieci zgodnie z kolorem pojemnika, w przeciwnym wypadku cała nasza praca, jaką poczyniliśmy w domu, na nic się nie zda. Dobrze już małe pociechy uczyć segregowania odpadów, dzięki temu będą świadome, iż troska o naturę jest wyjątkowo istotna i parę razy pomyślą, nim przyjdzie im na myśl wyrzucić papierek w lesie czy w parku. Zaniosą go grzecznie do kosza, bo wiedzą, iż jedynie takie zachowanie jest w porządku – Kingspan Environmental.