Dom energooszczędny

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na sprawy związane z ochroną środowiska, skażeniem środowiska itp. Na znacznie większą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, a więc w pewnym stopniu wykorzystuje się siły natury do produkcji energii przydatnej dla człowieka. Z tego powodu między innymi w ostatnich latach postawiono w Polsce tak dużo wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.

Poza tym duża liczba właścicieli domów inwestuje w tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia takie umieszczane są na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze światła słonecznego na ciepło potrzebne przykładowo do ogrzania wnętrza czy wody. Dosyć nowym pomysłem jest również tak zwany dom pasywny (więcej: budoskop.pl), nazywany także domem pasywnym. Tą nazwą określa się budynki konstruowane w taki sposób, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było ograniczone do minimum.

Warunki, jakie musi spełniać dom

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie ta energooszczędność domów jest pojęciem stosunkowo obszernym, ponieważ nie określono dokładnie, jak tego rodzaju dom ma powstawać. Dlatego domy (biuro nieruchomości koszalin) energooszczędne są rozmaite, ponieważ buduje się je z użyciem różnorodnych technologii. Jest jednak kilka wymagań, które budynek musi spełniać. Co najważniejsze muszą być zachowane konkretne wartości w kwestii izolacji cieplnej.

Interesujący tekst? Jeśli tak uważasz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie (https://ingas.pl/), którą tutaj znajdziesz, też jest coś wartościowego.

Nieprawdziwe jest twierdzenie, z jakim można się często spotkać, a które mówi, że ściany powinny „oddychać”. Podstawą jest stworzenie właściwego stopnia izolacji. Wskazane jest również używanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilkakrotnie w ciągu dnia „wymienia” się powietrze we wnętrzu na czystsze.

Korzyści i wady

Postawienie i użytkowanie domu energooszczędnego wiąże się z szeregiem korzyści. Co najważniejsze generuje duże oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii koniecznej do ogrzania budynku otrzymuje się z energii słonecznej. Dzięki temu środki wydawane na opał są o wiele mniejsze. Wadą jest jednak koszt wybudowania tego rodzaju budynku. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w wybudowanie standardowego domu. Bez wątpienia także można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w Polsce są znacznie wyższe niż w innych krajach. Czynnik ten nierzadko odstrasza i zniechęca do inwestowania w domy pasywne.