Darłowo – modne miejsce na ukrop 2014

Darłowo to słynna miejscowość odpoczynkowa, częstokrotnie wybierana na urlop nad Bałtykiem. Położona jest u ujścia rzeki Wieprzy. Ma dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wypoczynek może pomału rezerwować pokoje w pensjonacie. Darłowo czeka już albowiem na wczasowiczów.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był opasany murem z basztami i bramami. Obecnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on specyficzny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wybudowano na planie kwadratu z wieżą o wysokości 24 m. Budowa obiektu rozpoczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku podczas panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku mieściły się magazyny i więzienie, a od 1930 r. działa tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby z drewna, eksponaty sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki obecnych artystów. Wieża zamkowa również udostępniona jest do zwiedzania.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni obejrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Innymi atrakcyjnymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący niegdyś częścią szpitala św. Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku – kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem ozdobionym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. W trakcie pobytu w Darłowie należy zobaczyć też barokowy Ratusz, który przebudowano w tysiąc siedemset dwudziestym piątym roku. Jest on dziś siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem stoi fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, umieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Ciekawym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie jest organizowanych bardzo dużo interesujących imprez cyklicznych. Należy wybrać się zwłaszcza na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy wyławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na terenie dzielnicy Darłówko. Wyjątkowo atrakcyjna jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z okazałym zapleczem turystycznym.

Jeśli masz zamiar być na bieżąco w tym temacie, to spodoba Ci się najnowsza publikacja (http://www.prehrent.pl/oferta/wynajem-samochodow-dostawczych/). Znajdziesz ją pod zaznaczonym poniżej linkiem. A jeśli będziesz posiadał wątpliwości, chętnie na nie zareagujemy!

Na fanów aktywnego wypoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka też: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Warto także polecić wyjątkowo interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Kompletną propozycję na wczasy 2014 w Darłowie można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:
– agroturystyka Darłowo
– kwatery Darłowo (strona Ruszaj w Polskę[)