Gospodarstwa domowe krajów rozwiniętych generują problematyczne ilości śmieci

To na ich podstawie można notabene w dużej mierze ocenić zamożność konkretnego społeczeństwa. Niestety, nadprodukcja śmieci ma niestety niszczący wpływ na stan środowiska naturalnego, warto więc ją możliwie jak najbardziej zminimalizować, na przykład przez szczegółowe planowanie zakupów oraz zamawianie jedynie niezbędnych artykułów. Przydatne jest również prawidłowe segregowanie śmieci, dzięki czemu przykładowo papier bądź plastik będzie mógł zostać użyty kolejny raz.

Okazuje się jednak, że odpady można „recyklingować” samodzielnie w domu. Zamiast wyrzucać stare meble czy niepotrzebne opakowania, można poszukać inspiracji i przerobić rzeczy tak, żeby nadawały się do dalszego użytkowania. Na przykład, niektóre napoje oferowane są w butelkach o rzeczywiście ciekawych kształtach. Doskonale nadadzą się do roli wazonów. Można je obwiązać między innymi konopnym sznurkiem, kiedy preferuje się bardziej ekologiczne ozdoby. Znakomitym rozwiązaniem jest także wykorzystanie odpowiednich farb do malowania na szkle, szczególnie jeżeli ma się zdolności malarskie lub wydrukowanie szablonów i pomalowanie butelki farbą w spray’u.

pojemniki na odpady

Autor: Maya-Anaïs Yataghène
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie wybór takich akcesoriów jest faktycznie dosyć bogaty, w związku z tym nawet pozornie zupełnie nieprzydatne przedmioty można zmienić. Pudełko do butów, oklejone ozdobnym papierem może doskonale pełnić rolę schowka na dziecięce zabawki, biżuterię czy kosmetyki. Warto papierem ozdobić również wnętrze pudła. Stare meble, na których są rysy, można szybko wygładzić za pomocą papieru ściernego, nie trzeba ich od razu wyrzucać (poznaj informacje na Świeża warstwa, w przypadku mebli z drewna, może zostać pokryta nowym lakierem. Ewentualnie, meble mogą zostać pomalowane na inny kolor, co także zapewni im odmienny wygląd i sprawi, że w idealnym stanie posłużą jeszcze przez wiele lat.

Stare ubrania, które już się znudziły ich właścicielom, można zupełnie odmienić, na przykład przez ich farbowanie, własnoręczne naszywanie dżetów lub ćwieków, które ostatnio są niezwykle popularne. Bluzkę można pociąć w odpowiednie wzory.

Domowy recykling to nie tylko szansa na zmniejszenie ilości odpadów, ale (oos bydgoszcz) też duża oszczędność, gdyż nie trzeba kupować nowych przedmiotów.