O czym musimy pamiętać posiadając własną firmę? Czy są jakieś najważniejsze pojęcia, które musimy poznać?

Prowadzenie własnej firmy to faktycznie konkretne działanie, jakie bez wątpienia oddziałuje na całe nasze życie. Jeśli pragniemy, żeby nasza firma działała najlepiej powinniśmy posiąść rzeczywiście sporą dawkę wiedzy. W czasach, kiedy dostęp do internetu jest niemal powszechny nie jest to jakiś wyczyn, niemniej należy także wiedzieć jakich informacji poszukiwać, bo zagadnień naprawdę jest bardzo dużo. Warto więc skupić się na konkretnych pojęciach, oto nasze propozycje.

Każdy pracownik, jaki zaczyna pracę jest zainteresowany tym, jakiego typu warunki pracy go czekają oraz jakie będzie na niego wynagrodzenie. Dla szefostwa, jako pracodawców to również konieczne, aby wszystko dobrze obliczyć. Konieczny jest tak więc kalkulator (zobacz wynagrodzenie brutto netto) wynagrodzeń umowa o pracę pod tym adresem szybko zdobędziesz podpowiedź czy zlecenie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak wiele trzeba zapłacić naszemu pracownikowi, a dodatkowo jakie składki trzeba odprowadzić do właściwych urzędów.

dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

To bardzo ważne, gdyż jeśli coś niechcący pomylimy, to możemy mieć późniejsze nieprzyjemności. A tego z pewnością byśmy nie chcieli. Inną ważną sprawą są kody pkd – sprawdź to. Jest to tak zwana Polska Klasyfikacja Działalności, czyli wykaz kodów jakie określają typy działalności gospodarczych świadczonych w Polsce. Powstała na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007. Od momentu wejścia takiego rozporządzenia w życie, rejestracja podmiotów jakie podejmują działalność gospodarczą następuje wedle kodów które są wskazane w klasyfikacji pkd 2007. Każdy przedsiębiorca, jaki dokonuje zgłoszenia na formularzu CEIDG-1 musi wskazać kody, które będą odpowiadały rodzajom świadczonych czynności.

Tak samo istotna jest kwestia ubezpieczenia pracownika, a jeszcze bardziej ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny – link. Powinniśmy wiedzieć, że każda osoba, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, przykładowo pracownik musi zgłoszenia do takiego ubezpieczenia członków swojej rodziny. Do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym członka rodziny wystarczy zgłoszenie przez jedną osobę, jaka podlega obowiązkowi ubezpieczenia. Zgłoszenie takiego typu przekazywane jest do zus przez płatnika składek. To bardzo ważne, musimy o tym pamiętać. Zaniedbanie tego, albo nasza nieuwaga może skutkować nieprzyjemnościami. Nie możemy więc dopuszczać do tego typu okoliczności, zwłaszcza jak wiemy, czym to się może skończyć.