O czym należy pamiętać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą

Coraz częściej młodzi Polacy decydują się, wziąć sprawy w swoje ręce i zagwarantować sobie samozatrudnienie – jedni z braku innej alternatywy, kolejni ze względu na ambicje do autonomicznego kreowania własnej przedsiębiorczej przyszłości.

auto

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Budowanie własnych działalności gospodarczych od kilku lat jest nadal najlepszą alternatywą wobec pracy na etacie. Trzeba jednak pamiętać co najmniej o dwóch rzeczach, które ułatwią uzyskiwanie zysków ze swojego przedsiębiorstwa.

Najbardziej istotna jest plan podatków. Firma jednoosobowa powinna posiadać taką formę, która będzie dawała możliwość odejmowania wydatków z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, co będzie skutkowało zmniejszeniem opłat, jakie właściciel firmy będzie musiał oddać do US-u. Jedną z opcji na polepszenie swojej sytuacji finansowej jest użytkowanie auta prywatnego w działalności gospodarczej. Prawie każda działalność wymaga w dzisiejszych czasach nieprzerwanego dostępu do szybkiego i nieskrępowanego środka komunikacji, więc umotywowanie wrzucenia w koszty rachunków za paliwo jest proste. Aby móc użyć tej opcji trzeba prowadzić zestawienie przebiegu pojazdu. Koszty eksploatacji pojazdów osobowych są ograniczane tzw.

To ważne źródło tyczy się publikowanej tutaj tematyki, zatem jeśli jest ona warta Twojej uwagi, to wejdź na ten link.

kilometrówką, co oznacza, że mogą zostać doliczone do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie do wysokości kwoty wynikającej z wymnożenia ilości kilometrów rzeczywistego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Kilometrówka jest niezwykle istotna, bo na jej podstawie można rozliczać wydatki związane z użyciem samochodu.

jazda samochodowa

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednie fakturowanie wszystkich zakupów, aby mieć możliwość dorzucania ich w wydatki z tytułu prowadzenia firmy. Działalność jednoosobowa () daje tę możliwość, jednak trzeba pamiętać, aby przy każdym zakupie w celach związanych z przedsiębiorstwem poinformować obsługującego, że chcemy otrzymać fakturę VAT. Wydanie faktury musi być umożliwione, bo nakazują to przepisy, mimo tego nieklarowne są jeszcze przepisy dotyczące wystawiania faktury na podstawie paragonu. W razie, gdy z pośpiechu zapomnieliśmy o fakturze, mamy możliwość uzyskać ją na podstawie paragonu, który otrzymujemy zawsze. W przepisach można jednak znaleźć dwa terminy ubiegania się o dokumenty sprzedaży: 7-dniowy wynikający z ustawy o podatku VAT oraz 3-miesięczny, o którym można przeczytać w ordynacji podatkowej.