Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań swojego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper, a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie panującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga głębszego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.

W naszym tekście, postaramy się opisać wszystkim interesującym się kupnem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, warunkujących wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Umiejscowienie mieszkania

Lokalizacja jest bezsprzecznie bardzo ważnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w sporym stopniu wpływający na popularność oraz cenę danej nieruchomości. Nieruchomości mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie () są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Plusem wspomnianej lokalizacji jest spokojniejsze otoczenie i mniejsze natężenie ruchu, wadą – konieczność dojazdu np. do pracy.Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje szukanie odstępstw od wspomnianej zasady lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą cenę, jaką będą musieli zapłacić za własne Cztery Kąty.

Etap zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości

Autor: Internorm
Źródło: Internorm

Niejednokrotnie decyzja o kupnie lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest jedynie w oparciu o analizę przygotowanych makiet realizowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych atutach i minusach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.W tej kwestii sporą przewagę mają mieszkania z rynku wtórnego. Potencjalny nabywca może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co na pewno pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w pobliżu nieruchomnieruchomości (zobacz prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości) stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców. Decydując się na nabycie mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozbudowę miejscowej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do inwestycji firm deweloperskich, w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Aranżacja lokalu

mieszkanie

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Możliwość dostosowania mieszkania do własnych wymagań jest ważną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. W tym aspekcie dużą przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego (). Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przebudowy lokalu według uwag nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o kupnie lokalu na rynku wtórnym. Dodatkowo remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, z uwagi na zastosowaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to duży minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W sytuacji, gdy sprzedającym mieszkanie jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeżeli kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien wziąć pod uwagę koszty wykończenia mieszkania.
Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, wynoszący 2 % wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi także opłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić swoje wymagania oraz dogłębnie przeanalizować wiele istnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.