Naucz się myśleć ekologicznie.

Globalne ocieplenie to temat, który od wielu lat jest bardzo „na czasie”. Jednym spędza sen z oczu, dla innych za to jest tylko żartem. Jedno jest pewne – potrafi dzielić ludzi i być powodem nie tylko poważnych debat ale również szczeniackich kłótni. Ekolodzy twierdzą, że wzrost temperatury na Ziemi jest spowodowany działaniem człowieka, natomiast szanowani naukowcy odpowiadają, że zmiany klimatu towarzyszą nam od początku dziejów i nie ma dowodów na to, że człowiek może wpływać na globalny klimat. Nieważne, czy wierzymy jednym czy drugim, dbanie o środowisko naturalne powinno być naszą powinnością, jeżeli nie chcemy aby nasze dzieci i wnuki wychowywały się i żyły na wielkim wysypisku śmieci.

Kolektory słoneczne

Autor: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Źródło: Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.
Jednym ze sposobów troszczenia się o przyrodę jest używanie tzw. alternatywnych źródeł energii. Przykładem są kolektory słoneczne, które ze względu na coraz niższe ceny zyskują coraz większą popularność. Stale udoskonalana technologia produkcji paneli oraz nowe materiały stosowane do ich budowy powodują, że energia słoneczna staje się osiągalna dla coraz szerszej grupy ludzi. Jest to nadal spora inwestycja, która zwraca się po kilkunastu latach.

Innym interesującym sposobem na zmniejszenie ilości produkowanych odpadów są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Decydując się na taką instalację odcinamy się od zewnętrznej kanalizacji co może korzystnie wpłynąć na koszty budowy domu. Staropolskie przysłowie „Chcesz mieć coś zrobione dobrze – zrób to sam” można również odnieść do tej dziedziny naszego życia…

Aby nasz dom był ekologiczny powinniśmy go także wyposażyć w separatory tłuszczu przeznaczone do oddzielania substancji tłuszczowych zawartych w ściekach pochodzących np. z kuchni i separatory węglowodorów, przeznaczone do oczyszczania wód deszczowych i roztopowych z terenów narażonych skażeniem substancji ropopochodnych.

Bardzo często narzekamy, że mamy w mieszkaniu za suche powietrze. Na pewno nie jest to korzystne ani przyjemne dla nas.

Bez zwlekania zobacz tekst (http://www.bys.pl/kontener-na-gruz-bemowo-bialoleka-bielany-radzymin), w którym również odnajdziesz informacje mówiące o podnoszonej w tym artykule kwestii. Na pewno jest w nim coś interesującego dla Ciebie.

Oczywiście, można często wietrzyć dom, ale czasem i to nie pomaga. Nawet dobrym rozwiązaniem może być nabycie uzdatniacza powietrza (dowiedz się więcej). Ich ceny nie są aż tak wysokie, a urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne. A na ekologię również źle nie wpływa.

O dbałości o ekologię pamiętają też już fabryki oraz przedsiębiorstwa. Korzystają z ekologicznych mechanizmów i rozwiązań. Wciąż opracowywane są nowe. Przedsiębiorstwa nieraz zaopatrują się w tzw. wentylatory przemysłowe (Wentylatory przemysłowe AEG na Ceneo).

Wielu ludzi nie przywiązuje żadnej wagi do tematu ekologii tłumacząc się brakiem czasu lub pieniędzy. Jednak człowiek odpowiedzialny zawsze powinien myśleć o przyszłości i przewidywać skutki swoich działań. Jeżeli chcemy uchronić przyszłe pokolenia od katastrofy ekologicznej to codziennie powinniśmy spytać samych siebie w jaki sposób możemy pomóc chronić nasze wspólne dobro – Ziemię…