Dlaczego należy raz na pewien czas brać udział w szkoleniach z zakresu tzw. umiejętności miękkich

Doradcy zawodowi, a także i kierownicy pozostają zgodni w jednej kwestii, otóż: systematycznie odbywane szkolenia podnoszą umiejętności pracowników, a ich motywacja w pracy znacząco wzrasta, co rzecz jasna nie pozostaje bez żadnego znaczenia dla przedsiębiorstwa, w którym są zatrudnieni. Powyższa zasada dotyczy zarówno pracowników pracujących za biurkiem, jak i elektryków pracujących w halach fabrycznych. Dokształca się zarówno kadra zarządzająca, jak i personel pomocniczy.

pracownik

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Uwaga przyszłych słuchaczy koncentruje się głównie na kursach z zakresu umiejętności twardych, zatem księgowa planuje poznać zasady rozliczania VAT-u w nadchodzącym roku kalendarzowym, a spawacz poznać w końcu nowe, zupełnie nieznane mu metody spawania. Tymczasem zajęciami z zakresu zarządzania czasem lub radzenia sobie ze stresem zainteresowani pozostają najprawdopodobniej tylko dyrektorzy; syndrom wypalenia zawodowego łączymy przeważnie z fachem nauczyciela, choć w rzeczywistości każdy może stracić motywację do pracy, szczególnie wtedy, gdy ta praca jest bardzo jednostajna i przez to mało interesująca bądź wymaga nawiązywania ciągłych kontaktów międzyludzkich.

Dzięki szkoleniom czy indywidualnym rozmowom z coachem można oczywiście w porę uporać się z takim problemem.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że warto byłoby głębiej poznać ten temat, to ponadto zerknij tutaj efektywna komunikacja szkolenie.

Aby uchronić się przed zgubnymi skutkami utraty motywacji, a także pracoholizmem warto uczestniczyć w konwersatoriach prowadzonych przez kompetentnych nauczycieli i być w stanie zachować równowagę miedzy życiem zawodowym i pozazawodowym. Poziom motywacji jest uzależniony od szeregu różnych czynników. Jeśli w konkretnym przedsiębiorstwie pracownicy dostają małe wynagrodzenie, a z każdym dniem rejestr obowiązków bez przerwy rośnie, to ich motywacja w pracy bywa bliska niemal zeru.

praca

Źródło: pixabay
Zresztą podobnie ta sprawa przedstawia się wtedy, kiedy firma lub fabryka ma kłopoty finansowe czy dostaje o wiele mniej zleceń niż w zeszłym roku. W takim przypadku pracownicy myślą głównie o zmianie pracodawcy i niekiedy też o uzupełnieniu posiadanych kompetencji. Z kolei na szkoleniach bezrobotna trzydziestolatka może dowiedzieć się, jak poszukiwać pracy, zredagować list motywacyjny oraz poznać swoje atuty. Wykładowcy dysponują też bardzo przydatnymi testami, które pomogą przy ewentualnym wyborze nowej profesji.