Łeba – miejsce na znakomite wakacje

Pomimo faktu, że Łeba istnieje od trzynastego wieku, w swej teraźniejszej lokalizacji funkcjonuje od 1572 r.. Założyciele pierwotnej osady nie przewidzieli prawdopodobnie, że będzie ona podtapiana przez sztormy i zasypywana przez wędrujące wydmy. Aktualnie położenie jest perfekcyjne – miasteczko posiada przyjazny mikroklimat, dostęp do morza, a w najbliższej okolicy jedną z największych atrakcji przyrodniczych w naszym kraju – Słowiński Park Narodowy. Warto, zatem zawczasu rezerwować noclegi. Łeba, bowiem przygotowuje się już na wakacje 2014.

Łeba

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: www.flickr.com
Łeba to typowa miejscowość rekreacyjna i uzdrowiskowa. Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczyć można głównie barokowy kościół z 1683 r. z wieżą szachulcową. Do jego wybudowania zużyto materiały z kościoła świętego Mikołaja opiekuna żeglarzy i rybaków, którego poniekąd zasypane mury możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Interesujące są również stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

Warto również zobaczyć zabytki kultury Słowińców, które zachowały się w pobliskich wsiach. Fascynujący będzie także spacer po 6-hektarowym ogrodzie ornitologicznym, gdzie można zobaczyć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata (razem około dwa tysiące sztuk).Naobszarze ogrodu znajduje się parę półwyspów, wysepek i stawów rybnych, które są ze sobą wzajemnie połączone. Dla kuracjuszy przyjeżdżających do Łeby po zdrowie przygotowano sanatoria z kąpielami borowinowymi i masażami. Należy także zajrzeć do Muzeum Motyli, gdzie uzbierano ponad trzy tysiące motyli z całego świata. Najstarsze, przedstawione tu gabloty pochodzą z 1906 r. Ciekawostką jest też Miasteczko Western City, gdzie robione są imprezy kowbojskie o oprawie nawiązującej do Dzikiego Zachodu oraz dwa miejskie lunaparki.

Pośród najbardziej interesujących imprez odbywających się w Łebie wymienić należy: Allegro Cup – zawody w windsurfingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing, Międzynarodowy Festiwal Latawców, Odpust w Zaczarowanym Mieście, kulinarny Festiwal Pomuchla, Święto Łeby, a także Bal Koszyczkowy.

W trakcie przechadzki po wydmach Słowińskiego P.N. nieraz można ulec złudzeniu, że jest się na pustyni. Dopiero widok morza Bałtyckiego i przybrzeżnego jeziora Łebsko uświadamia nam, że jesteśmy na słowińskich wydmach. Nadmorskie wiatry mają ciągły wpływ na kształt i wędrówkę wydm (od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku). Na obszarze tym odbywa się nieustanny ruch, a dowodem na to są m.in. wystające spod warstw piasku ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w., który wznosił się dawniej w Starej Łebie i jest współcześnie najstarszym zabytkiem miasta. Warto zaznaczyć, iż tutejszy teren wydmowy o powierzchni około pięciuset hektarów, jest największym terenem ruchomych piasków w tej części Europy. Znajdujące się na terenie Parku jeziora Łebsko i Gardno, to kawałki odciętej mierzeją zatoki morskiej. Brzegi jezior porośnięte roślinnością szuwarową są idealnym schronieniem dla ptactwa wodno – błotnego. Pośród ssaków najbardziej znanym mieszkańcem Słowińskiego Parku Narodowego jest jeleń, który rewelacyjnie czuje się na tutejszych okazałych łąkach. By bliżej zapoznać się z przyrodą Parku, należy wybrać się do poświęconego mu muzeum w Smołdzinie. Największym wzniesieniem w okolicy jest Rowokół (115 m n.p.m.) – morenowe wzgórze, z którego roztacza się niesamowita panorama wydmy, jeziora i wybrzeże morskie. Po wschodniej stronie Łeby znajdują się inne fantastyczne atrakcje przyrodnicze – jezioro (producent kajaków) Sarbsko i rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska chroniący zalesione wydmy.

***Całkowitą propozycję na wczasy 2015 w Łebie można wyszukać w serwisie bądź klikając na poniższe linki:- Łeba domki- hotele Łeba