Chryzantemy, to najpiękniejsze królowe jesieni

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w domu czy na balkonie. W każdym miejscu stanowią one perfekcyjne dopełnienie wystroju, wystrój wystrój każdego miejsca. Mówi się, że jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, pozostałe zupełnie odwrotnie. Czy to prawda? Zdaje się, iż tu nie chodzi o żadną magię czy tajemnicze zdolności, po prostu jedne osoby wiedzą o kwiatach więcej, inne mniej, a Ci co mają konkretną wiedzę i doświadczenie potrafią lepiej dbać o każdego kwiatka. W poniższym artykule pragniemy opisać cudowny kwiat, który występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem

Autor: ankakay
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów utożsamianych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do nabycia w każdej kwiaciarni.

W znakomitej większości chryzantema ogrodowa pochodz z Azjii – Chin, Korei i Japonii. Nazwa ma szlachetny rodowód, gdyż Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nie dziwne, że w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie.

Podoba Ci ten artykuł? Super, ale kliknij ponadto tu – znajdziesz w tamtym miejscu niezwykle unikalny serwis, który również będzie dla Ciebie interesujący.

Do tej grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale także w gruncie – złocień koreański oraz złocień arktyczny. Wysokość zależy od gatunku, należy przyznać, że jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej czy brązowej, natomiast kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe oraz pełne. Jaka jest między nimi różnica? Pojedyncze mają kwiaty języczkowe, jakie są osadzone na paru okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Kolejny rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, ponieważ mogą występować pod postacią pomponów lub kwiatostanów w kształcie kul.

Jesienią (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są dostępne wspaniałe odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie lub małymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie znajdują się na pędach. Te wspaniałe okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednakże, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To oznacza, iż większość z nich kwitnie dość późno. Wiadomo, w specjalistycznych szklarniach ogrodnicy potrafią manipulować oświetleniem i temperaturą, tak więc możemy podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek cały rok.

Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo odpowiednie do tego typu uprawy. Pamiętajmy jednak, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Dodatkowo, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, ponieważ nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.