Odpowiednie regulacje prawne w każdej dziedzinie to obowiązek obecnych czasów

Bez odpowiednich przepisów wszelkie stosunki nie miałyby prawa bytu i bywałyby zarzewiem wielu konfliktów i to na każdej jednej płaszczyźnie życia.
Czy ktoś z nas wyobraża sobie, aby stosunek pracy nie bywał regulowany jakimikolwiek przepisami i obowiązkami tak samo dla pracodawcy, jak również dla pracownika.

kotły

Autor: Manoj Prasad
Źródło: http://www.flickr.com
To powodowałoby ogólny chaos. W dzisiejszym, cywilizowanym świecie tak samo uregulowane przepisami okazują się zatem obowiązki pracodawcy (odsyłam tutaj), jak i także pracownika. Wszelkie spory wynikłe z tego stosunku mają swoje odniesienia do kodeksu pracy, z tej przyczyny niesłychanie łatwo jest ocenić, kto działa w zgodzie z prawem, a kto nie.
Zupełnie tak samo musi pozostawać przecież regulowany choćby okres wypowiedzenia (sprawdź moje źródło). Bez tego każdy jeden zatrudniony miałby możliwość rozwiązywać umowę o pracę w odpowiednim tylko dla siebie momencie i nie bacząc zupełnie na potrzeby pracodawcy. To budziłoby bardzo dużo wzajemnych pretensji, a przy odpowiednich przepisach po prostu każdy jeden musi się do nich odpowiednio ustosunkować.To chroni w takim samym stopniu prawa pracodawcy, jak również zatrudnionego.
To jasne regulacje prawne to nie jedynie prawo pracy, ale też wszelakie transakcje. Regulacja prawna to też Wnt – czyli jeden z wymagań opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć produktów. Przepis ten jest regulowany odpowiednimi artykułami ustawy, z tej przyczyny transakcje mogą być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
obowiązki pracodawcy

Autor: Jon Glittenberg
Źródło: http://www.flickr.com
W świecie, gdzie konsumpcja i wszelakie transakcje uzyskały tak bardzo wysoki poziom, przepisy prawa bywają po prostu konieczne.

Więcej na http://poradnikprzedsiebiorcy.pl/

To jasne, wskazane jest je co pewien czas nowelizować, gdyż sytuacji, które wymagają konkretnych przepisów pojawia się coraz więcej, a nie wszystkie da się wcześniej przewidzieć.