Dom energooszczędny

W ostatnich latach coraz częściej zwraca się uwagę na sprawy związane z ochroną środowiska, skażeniem środowiska itp. Na znacznie większą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, a więc w pewnym stopniu wykorzystuje się siły natury do produkcji energii przydatnej dla człowieka. Z tego powodu między innymi w ostatnich latach postawiono w Polsce tak dużo wiatraków, wykorzystujących energię czerpaną z wiatru.

Poza tym duża liczba właścicieli domów inwestuje w tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia takie umieszczane są na dachu domu, a one przetwarzają energię czerpaną ze światła słonecznego na ciepło potrzebne przykładowo do ogrzania wnętrza czy wody. Dosyć nowym pomysłem jest również tak zwany dom pasywny (więcej: budoskop.pl), nazywany także domem pasywnym. Tą nazwą określa się budynki konstruowane w taki sposób, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było ograniczone do minimum.

Warunki, jakie musi spełniać dom

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie ta energooszczędność domów jest pojęciem stosunkowo obszernym, ponieważ nie określono dokładnie, jak tego rodzaju dom ma powstawać. Dlatego domy energooszczędne są rozmaite, ponieważ buduje się je z użyciem różnorodnych technologii. Jest jednak kilka wymagań, które budynek musi spełniać. Co najważniejsze muszą być zachowane konkretne wartości w kwestii izolacji cieplnej. Nieprawdziwe jest twierdzenie, z jakim można się często spotkać, a które mówi, że ściany powinny „oddychać”. Podstawą jest stworzenie właściwego stopnia izolacji. Wskazane jest również używanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilkakrotnie w ciągu dnia „wymienia” się powietrze we wnętrzu na czystsze.

Korzyści i wady

Postawienie i użytkowanie domu energooszczędnego wiąże się z szeregiem korzyści. Co najważniejsze generuje duże oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii koniecznej do ogrzania budynku otrzymuje się z energii słonecznej. Dzięki temu środki wydawane na opał są o wiele mniejsze. Wadą jest jednak koszt wybudowania tego rodzaju budynku. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w wybudowanie standardowego domu. Bez wątpienia także można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w Polsce są znacznie wyższe niż w innych krajach. Czynnik ten nierzadko odstrasza i zniechęca do inwestowania w domy pasywne.