nieczystości niebezpieczne

Odpady niebezpieczne to te nieczystości, które ze względu na własne pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny, odmienne cechy i okoliczności tworzą niebezpieczeństwo dla życia, bądź zdrowia osób, albo dla środowiska. Mogą też wykazywać właściwości zapalne i wybuchowe. Dlatego też gospodarka nimi nastręcza prawidłowego poprowadzenia i nadzwyczajnej kontroli.

odpady

Autor: Florian Kreitmair
Źródło: http://www.flickr.com
Odpady niebezpieczne są tworzone zarówno w sektorze gospodarczym, jak i w gospodarstwach domowych. Przeterminowane farmaceutyki uznane są za odpady niebezpieczne – link do ciekawej strony. Zbudowane z ciągu związków chemicznych, po terminie użyteczności, stanowią możliwe ryzyko dla zdrowia, lub nawet życia osób. Części składowe leków tworzą środki szkodliwe, bądź trucizny, jakie są groźne dla organizmu człowieczego. Przenigdy nie powinno się wyrzucać lekarstw do kosza, ani szaletu. Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze z takimi materiałami a ich istnienie w wodzie sprawia, że drobnoustroje i wirusy uodparniają się na nie.

Przeterminowane lekarstwa zbierane są w dodatkowych pojemnikach w aptekach, a później poddawane są termicznej utylizacji. Baterie i akumulatory są odpadami niebezpiecznymi produkowanymi głównie przez gospodarstwa domowe. Baterie i akumulatory małogabarytowe wyczerpywane są także w budownictwie, energetyce, handlu, komunikacji, przewozie, w służbie zdrowia, jak również w szkolnictwie. Pułap szkodliwości owych odpadów bywa niezwykle złożony – czytaj o odpadach.

odpady

Autor: Julian Stallabrass
Źródło: http://www.flickr.com

Zależy on od ich zestawu chemicznego, rodzaju i wielkości emisji, cech fizycznych i pozostałych cech. Baterie i akumulatory trzeba umieszczać bezpłatnie do specjalnego pojemnika naznaczonego, stojącego w sklepie, szkole, urzędzie, stacji paliw, zakładzie pracy, lub różnym miejscu. Do odpadów niebezpiecznych kwalifikujemy też odpady medyczne i weterynaryjne, środki do impregnacji, albo konserwacji drewna, bądź chemikalia używane w przemyśle fotograficznym, lub do obróbki zdjęć.

Jeżeli czytasz prezentowany tekst to znaczy, że temat Cię niesamowicie zaciekawił – kliknij odnośnik (https://www.wuko-poznan.pl/wywoz-szamba-i-nieczystosci-plynnych/), a odnajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Do owych ważniejszych odpadów niebezpiecznych, należą również nieczystości azbestowe, świetlówki i żarówki energooszczędne.

Lista odpadów niebezpiecznych jest bardzo długa, najlepiej zaznajomić się z nią zanim uczynimy coś bezprawnego.